holeli

ahoj, nevíte někdo, podle koho a proč se jmenují áronovité rostliny áronovité?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.ire­ceptar.cz/zah­rada/okrasna-zahrada/fejeton-vaclava-vetvicky-o-holi-a-brade-aronove/

Možná znáte jméno RNDr. Václav Větvička , který je český botanik a popularizátor věd Vysvětluje takto.

Staří Římané znali ze svého okolí rostliny, jimž říkali arum; nebyl to jejich původní termín, převzali jej od ještě starších Řeků, kteří podobným rostlinám říkali aroy, áron. Etymologové usuzují, že do obou jazyků přešel tento termín ze staré egyptštiny či arabštiny. Jak? Na to jsem slabý v kramflecích, na to jsou jiní kosové. Já znám jen to, co je v botanických knížkách. Většinou se odvolávají na to, že takové označení pro onu kytku vymyslel nebo poprvé použil už peripatetik Theofrast, žák a pozdější přítel Aristotela.

Jenomže s šířícím se křesťanstvím vcházelo ve známost i jméno biblického velekněze či starozákonního proroka Árona, bratra či současníka Mojžíšova. A taky biblický příběh o holi samotného Árona, která se nejen ze dne na den zazelenala, ale také vykvetla a přinesla plody. V jedné z verzí příběhu snad plody typu mandlí. A název kytky (áron) se brzy smísil se jménem starého Árona.

Více v odkazu

http://www.ire­ceptar.cz/zah­rada/okrasna-zahrada/fejeton-vaclava-vetvicky-o-holi-a-brade-aronove/
Doplňuji:
Ještě jsem se dívala do Machkova Etymologického slovníku, kde se uvádí totéž, co Dr.Větvička.

aron: rostlina Arum , již staročeský od Mattiola,. Spolu s něm.Aron, fr. aron, it. aro, slc. áron, pol. aronek, r. arón, sch. aron je z lat. arum , a to pak z řeckého aqov. Přichýlilo se (nevíme, kde nejprve) k jménu biblického velekněze.

Stč. též Aronova brada , obdobně i leckde jinde. r arónova borodá, něm. Aaronbart aj.
-
Stejně Slovník česko-německý uvádí název Aronova brada.

Jinak diskuse

petra15

Tak já to znám jako áronovu hul, uz ted rostou, vloni uz dokonce v lednu, jsou velmi zajímavé – az k neuverení…pri rozkvetu zvysují teplotu(v noci) na 35°C a zároven zacínají zapáchat jako trus, aby nalákali hmyz, ten je pak „uzavren“ na jeden den, a pak propusten(kdyz je hodne opylen). Zkuste si ukousnout jen malický kousek na jazyku — vytvárí okamzite krystaly – jehlicky, které prorustají jazykem- z oxalátové kyseliny… a strasne to pálí…:-) – ale asi jen 5 min.:-)