Avatar uživatele
holeli

ahoj, nevíte někdo, podle koho a proč se jmenují áronovité rostliny áronovité?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3662 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

http://www.ire­ceptar.cz/zah­rada/okrasna-zahrada/fejeton-vaclava-vetvicky-o-holi-a-brade-aronove/

Možná znáte jméno RNDr. Václav Větvička , který je český botanik a popularizátor věd Vysvětluje takto.

Staří Římané znali ze svého okolí rostliny, jimž říkali arum; nebyl to jejich původní termín, převzali jej od ještě starších Řeků, kteří podobným rostlinám říkali aroy, áron. Etymologové usuzují, že do obou jazyků přešel tento termín ze staré egyptštiny či arabštiny. Jak? Na to jsem slabý v kramflecích, na to jsou jiní kosové. Já znám jen to, co je v botanických knížkách. Většinou se odvolávají na to, že takové označení pro onu kytku vymyslel nebo poprvé použil už peripatetik Theofrast, žák a pozdější přítel Aristotela.

Jenomže s šířícím se křesťanstvím vcházelo ve známost i jméno biblického velekněze či starozákonního proroka Árona, bratra či současníka Mojžíšova. A taky biblický příběh o holi samotného Árona, která se nejen ze dne na den zazelenala, ale také vykvetla a přinesla plody. V jedné z verzí příběhu snad plody typu mandlí. A název kytky (áron) se brzy smísil se jménem starého Árona.

Více v odkazu

http://www.ire­ceptar.cz/zah­rada/okrasna-zahrada/fejeton-vaclava-vetvicky-o-holi-a-brade-aronove/
Doplňuji:
Ještě jsem se dívala do Machkova Etymologického slovníku, kde se uvádí totéž, co Dr.Větvička.

aron: rostlina Arum , již staročeský od Mattiola,. Spolu s něm.Aron, fr. aron, it. aro, slc. áron, pol. aronek, r. arón, sch. aron je z lat. arum , a to pak z řeckého aqov. Přichýlilo se (nevíme, kde nejprve) k jménu biblického velekněze.

Stč. též Aronova brada , obdobně i leckde jinde. r arónova borodá, něm. Aaronbart aj.
-
Stejně Slovník česko-německý uvádí název Aronova brada.

Jinak diskuse

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10, johana 56 Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
petra15

Tak já to znám jako áronovu hul, uz ted rostou, vloni uz dokonce v lednu, jsou velmi zajímavé – az k neuverení…pri rozkvetu zvysují teplotu(v noci) na 35°C a zároven zacínají zapáchat jako trus, aby nalákali hmyz, ten je pak „uzavren“ na jeden den, a pak propusten(kdyz je hodne opylen). Zkuste si ukousnout jen malický kousek na jazyku — vytvárí okamzite krystaly – jehlicky, které prorustají jazykem- z oxalátové kyseliny… a strasne to pálí…:-) – ale asi jen 5 min.:-)

před 3662 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek