chelsey

Ahoj nevíte někdo jestli ještě platí- pokud užívám pozemek 10 let automaticky mám na něj právo? díky moc

Nejlepší odpověď
anonym

Užívání pozemku ještě není oprávněná držba pozemku. Majetek právnických osob a státu nelze vůbec vydržet. Že jste pozemek oprávněně používala v dobré víře, že je Váš, zřejmě neprokážete. Kdybyste myslela, že Vám pozemek patří, určitě byste se na vydržení neptala. Dobrou víru byste mohla prokázat v případě, že byste při stavebním řízení nahlédla do map KÚ a zjistila zde nesrovnalosti. Ne v případě, že používáte pozemek a čekáte, že po deseti letech bude patřit Vám. Pokud se jedná o pozemek souseda, doporučuji Vám domluvit se a pozemek odkoupit, než se vystavovat riziku soudního postihu, žalob a dalších nepříjemností.

Další odpovědi
Hykam

Není to o tom, že by jste pozemek užívala. Vydržet pozemek můžete v tom případě, že ho užíváte v dobré víře, že je to váš majetek.
Dobrou víru samozřejmě musíte nějakým způsobem dokázat.
To, že pozemek užíváte, ale víte, že vlastník je např. obec nebo soused, neznamená, že ho máte vydržený.

Lucijej

Pokud vím, tak za takových to podmínek na něj máte pouze předkupní právo – když právoplatný majitel ho bude chtít prodat, tak ho musí nejdříve nabídnout Vám, ale ne, že získáte „zadarmo“.