Terézina

Ahoj :) nevím, jak na tyto fyzikální úlohy, poradíte?

S tím kolečkem si vůbec nevím rady, znám odpovědi, ale profesor chce výpočty :/ , tady jsou:

  1. Máme přezmen, který používá posuvné závaží s hmotností 0,5 kg. Jaká je nejvyšší hmotnost váženého předmětu, jestliže závěsný hák je ve vzdálenosti 3 cm od bodu upevnění a rameno pro posouvání závaží má největší délku 60 cm?

    (odpověď by měla být 10 kg)

  2. Louskáček na ořechy je jedním ramenem položen na stole. Jakou silou působíme na ořech, který je opřen ve vzdálenosti 3 cm od osy otáčení, jestliže síla 50 N působí ve vzdálenosti 21 cm?

    (odpověď by měla být 350 N)

  3. Těžiště naloženého zahradního kolečka je ve vzdálenosti 50 cm od osy kola. Celková hmotnost kolečka je 80 kg. Jakou silou musíme působit na koncích rukojetí, abychom kolečko zdvihli? Rukojeti jsou vzdáleny 1,5 metru od osy kola ve výšce 70 cm nad zemí. Těžiště je ve výšce 40 cm, osa kola 15 cm nad zemí. Potřebná ramena sil najdi graficky. Jak se postupně mění síla při vyklápění nákladu?

    (odpověď by měla být 250 N)

Pokud by to bylo možné, potřebovala bych to do pátku..V pátek máme fyziku :(
Děkuji moc, já bych to sama nezvládla :)

Odpovědi
arygnoc

ako dobre, že neviem čo je >přezmen<.

mosoj

Jednoduché jako páka. Proč čekat do pátku. Tady to máš hned !

https://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&aq=&oq=p%C3%A1ka&hl=cs­&ie=UTF-8&rlz=1T4GGNI­_csCZ533CZ534&q=p%C3%A1k­a&gs_l=hp..0.0l5­.0.0.0.4668..­.........0.t0_Cab­srfZ0