Zuzánie

Ahoj, kteří spisovatele-čeští byli v období klasicismu a měli něco společného s tvorbou Moliera??? Děkuji..:)

Ať už od něj čerpali, nebo se na něj podobali?? 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Klasicismus se projevil především ve francouzském dramatu, v Itálii v commedii delˇarte atd. V českých zemích se období klasicismu spojuje s osvícenstvím a spadá do 1. fáze národního obrození.

V tomto období vznikla jen literatura vědecká (např. J. Doborovský). Krásná literatura se orientuje na počátky novočeské poezie a nenáročnou literaturu pro lidového čtenáře. Stejně tak divadlo bylo určené lidovému dívákovi. Hrály se české vlastenecké hry.

Takže prvním spisovatelem (básníkem) byl Jan Kollár, ale to už bylo preromantické období. Situační komedie psal V. K. Klicpera.