barunka4202

Kdo je to tarot a co dělá?

Ahoj

Nejlepší odpověď
annas

Tarot je karetní hra dochovaná z dávných časů, neznámého původu a účelu, která nyní slouží jako zrcadlo nás samých a klíč k naší duši. Je to pomůcka, která nám může ukázat či poodhalit naší cestu životem, lépe ji pochopit a tím také pochopit sebe sama. Jsme to ale my, kdo za náš život nese odpovědnost, a proto je to jen průvodce. Tarotové obrazy nám pomáhají spojit se s naším nitrem a představují tak cestu k našemu pravému já. Práce s tarotem tak přináší poznání a především sebepoznání, na jehož základě získáme sebejistotu a pozitivní pohled na život.

Více v odkazu

Více zde: http://www.tarot-plzen.cz/news/o-tarotu1

Další informace o tarotových kartách a významu tarotu v našem životě

http://www.tarot-iril.cz/text/co-je-tarot-a-co-jsou-tarotove-karty/80
Doplňuji:
Ad Arygnoc.
Taroty = druh karet o 78 listech s latinskou emblematikou, nyní užívané k věštění budoucnost.

Dotaz zněl na tarot – původně název pro karetní hru, potvrzuje i anglický zdroj. (tarot – použitý jako karetní hra a věštění). Jednotné číslo je v pořádku, bylo to původně pojmenování pro karetní hru. Dnes se karty užívá v astrologii, esoterice atd.

V Korpusu českého jazyka je výraz tarot uvedený jako běžně užívaný v určité oblasti a v ní platný. Není kodifikovaný ve slovníku, jde o úzus.

Tarot pracuje s tarotovými kartami a jejich výkladem.

Další odpovědi
marci1

Tarot je původně karetní hra. Její původ je nejasný. Dnes se tarotové karty (78 karet) používají k věštění, předpovídání budoucnosti a k vyjevení pravd. Používají je různé vědmy, věštkyně apod.
Doplňuji:
http://www.tarot-plzen.cz/news/co-je-tarot-/

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ta­rot

led

1 – Najprv si dovolím opraviť otázku nie „kdo je to to tarot a co dělá“ ale „co je to tarot“
Trošku gramatiky neublíži…
2 – „História tarotových kariet
Pôvodný súbor hracích kariet vznikla začiatkom 14. storočia pravdepodobne v severotalianskych mestských štátoch. Je zaujímavé, že až do roku 1781 neexistuje žiadna písomná zmienka o použití tarokových (tarotových) kariet pri veštení, aj keď boli publikované mnohé práce popisujúce ale aj odsudzujúce používanie iných kariet pri predpovedaní budúcnosti.
Názov tarot (tiež taraux alebo tarocchi) sa objavuje v roku 1505 paralelne vo Francúzsku a v Taliansku. Už predtým však boli známe kartové súbory pod názvom trionfi či triumphi (tromfy).
Najstaršími dochovanými tarotovými kartami sú tri súbory zo začiatku 15. storočia, všetky vyhotovené pre milánsku vládnucu rodinu Visconti. Má sa za to, že najstarší súbor vznikol ako svadobný dar pri príležitosti spojenia rodín Visconti a Sforza, od čoho dostala aj meno – Visconti-Sforza. Autorstvo sa pripisuje Bonifaciovi Bembovi alebo iným umelcom ferrarskej školy.
Súbory s jednoduchšou kresbou sa dochovali z rozličných období z mnohých miest vo Francúzsku. Pôvodné kresby azda pochádzali zo začiatku 16. storočia, aj keď samotné karty boli vytlačené v 17. storočí. Najznámejšou z týchto sád je marseilleský tarot.
V roku 1781 boli publikované dve eseje vo francúzštine, v ktorých sa po prvýkrát popisuje tarot ako okultná schránka ezoterického učenia.“
Čo sa v citáte dočítame:

  • Pôvodne sa karty používali na hru, karetnú zábavu
  • Na veštenie sa tieto hracie karty začali používať až v roku 1781, to znamená viac než 3 storočia to bola karetná hra, do roku 1781 neexistuje žiadna písomná zmienka o použití tarokových (tarotových) kariet pri veštení.

V súčasnosti – Tarot je blízkym príbuzným súborom hracích kariet zvaných tarokové karty, ktoré sa dodnes používajú na hru taroky. To znamená tarokové karty sú historicky odvodené od Tarotu, prešli postupným vývojom od tarotu k taroku, tak isto ako aj civilizácia od mestských štátov k veľkým štátnym krajinným útvarom, tak isto ako aj jazyk prešiel svojim vývojom (dnes by ste sa stredovekou čaštinou nedohovorili ani v Čechách).

Znenie otázky je jasné, pýta sa na konrétne objasnenie výrazu „Tarot“
Tak načo tie nezhody, keď pravdu majú tí čo tvrdia, že tarot je hra (v minulosti) a ale pravdu majú aj tí, čo tvrdia, že tarot nie je hra (v súčasnosti). Je to otázka pohľadu.
zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Ta­rot

arygnoc

opravím annas:

tarot nie je kartová hra!!!

slovo ako také (tarot) sa používa v (po)množnom čísle – taroty (pomnožné podstatné meno, pre označenie jednej karty – tarotová karta) :

taroty
● druh kariet (78 listov) s konvenčným zobrazením tromfov s latinskou emblematikou, vyhradený meditáciám a vešteniu budúcnosti, veštecké karty.
V Európe sa objavili v 14. storočí, kde ich priniesli Arabi či Cigáni (Rómovia).
Ich pôvod a ani pôvod slova nie je známy.
Balíček kariet obsahuje 22 kariet Veľkých arkán (ktoré znamenajú tajomstvo) a 56 Malých arkán, ktoré sú rozdelené do štyroch farieb.

viac v odkaze.
Doplňuji:
takže do toho >tarot<:

tarot – spôsob výkladu kariet (pri veštení a pod.) do obrazca vytvoreného kartami (nie je to hra, účelom tohoto výkladu nie je dosiahnuť nejaký pravidlami stanovený cieľ, tj. počet zdvihov, prípadne usporiadať ich do nejakej postupnosti, obrazca a pod., ale vytvorený obrazec s vyloženými kartami „čítať, študovať“).
výklad sa prevádza pomocou kariet, ktoré sa nazývajú taroty.

taroty (výklady) bývajú rôzne a preto sú i rôzne pomenované, najčastejšie podľa autora výkladu, resp. lokácie (napr. boloňský tarot, Oshov Tarot).

nakoľko niektorí prispievatelia tu tvrdia, že je to i názov hry, iba upresním:
neexistuje hra s názvom TAROT či TAROTY.

existuje iba tarot – výklad kariet, obrazca vytvoreného tarotovými kartami (listami).

ale:
existujú hry, ktoré sa hrajú s tarotovými kartami, napr. taroky (ale nie s celou sadou tarotových kariet [78], ale iba s 54 kartami [32 + 22 tromfových]).
ale tieto hry sa nevolajú tarot (resp. taroty).

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ta­roty

anonym

Tarot není karetní hra, ale naopak se jedná o sestavu obrazů, díky nimž dokáží někteří jedinci nahlížet do budoucnosti. K této schopnosti bylo vytvořeno celé učení. Existuje spousta knih, ktreré popisují jednotlivé druhy výkladů, kartářství jako takové a mohou jit i základům tohoto umění.
Nelze zaměňovat tarot s tarokem.
Kořeny tarotu spatřují vědci v dávné egyptské historii a řadí jej k naukám vyhynulých civilizací. V egyptštině znamená tarot cestu králů (tar+ro).
Do Evropy se rozšířil tarot dvěma cestami – Velké arkány přišly prostřednictvím Egypťanů a malé díky Cikánům. Obě skupiny tarotových karet byly spojeny do univerzálního tarotu, který byl navíc obohacen o tzv. „dvorní karty“. Ani počet karet v jednotlivých druzích tarotu nemusí vždy odpovídat počtu 78 kusů. Dnes existuje celá řada sestav Tarotu. Cenově jsou to poměrně drahé záležitosti. Většinou jsou to úžasné obrazy plné energie.

struzzo

Asi bych nepersonifikoval tarot. Ale chápu, že tato otázka je položena asi z nevědomosti. Pokud si chceš něco počíst o tarotu, resp. o tarotových kartách, mrkni na tento článek > https://www.as­trohoroskop.cz/co-jsou-tarotove-karty-a-jak-funguji před chvíli jsem si ho četla a moc dobře to všechno shrnuje.

annas

Je pravda, že formulace otázky – KDO je tarot – je nesprávná. Důvod, proč jsem nereagoval, nebudu uvádět, i když bych mohla vložit odkaz.

Formulace u mé odpovědi (je karetní hra) převzaté ze zdroje vyjadřuje tzv. prezent gnómicky, takže je z hlediska gramtického v pořádku.

Že tarot byla v minulosti hra, platí, stejně jako to, že se významy slov rozšiřují či zužují.

Kromě doplnění led, vkládám odkaz na stránku Ptejte se knihovny, kde je možné nalézt vysvětlení.

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2013/t­arot

Kdyby náhodou nešel odkaz otevřít, kopíruji odpověď.

Dobrý den,

historii tarotu velmi pěkně popisuje kniha:

  • VURM, Bohumil. Tarot: encyklopedie tarotu – 1. díl. Praha: Praga Mystica, 2012. 189 s. ISBN 978–80–86767–11–6.

Pro zodpovězení Vašeho dotazu je třeba uvést, z jakých karet se tarot skládá. jedná se celkem o 78 karet. Tento balíček ovšem vznikl složením dvou balíčků karet, původně používaných samostatně
„Z původních karetních her si zaslouží zmínku hra zvaná Karnöffel, která je nejstarší známou evropskou karetní hrou a nejstarší doloženou hrou používající trumfy. O hře, jež byla mimořádně populární v německy hovořících zemích Evropy v 15. a 16. století, se poprvé dozvídáme z městského výnosu v Nördlingenu t roku 1426. Je uvedena mezi hrami, které se smí hrát u příležitosti každoroční městské slavnosti. Název Karöffel (Karniffel, Karnueffel) je pravděpodobně odvozen od perské karetní hry Kanjafah (Kanjifah) či indické karetní hry Ganjifa (Ganjifeh). Vyjímečnost hry spočívala v části, která zahrnuje skupinu trumfů, karet s vyšší hodnotou než karta ostatní. Podobně jako dnešní karetní hry obsahovala divokou kartu Žolíka, nicméně celkový počet karet byl 48. Může se tedy jednat o předchůdce tarotu. Existují teorie, které spojují hru Karnöffel s takzvanou "císařskou hrou“ (ludus imperatoris) zaznamenanou v 15. století­. (…)".

(VURM, Bohumil. Tarot: encyklopedie tarotu – 1. díl. Praha: Praga Mystica, 2012. s. 20.)

Nejstarší písemné záznamy o tarotových trumfech jsou uvedeny v deníku italského notáře Giustiho. Poprvé se ve svém deníku zmiňuje o těchto kartách dne 16. září 1440. První popis karet Velké arkády pochází z roku 1470. Ve spise „Sarmones de Ludo Cum Aliis“, jež byl sepsán jako kázání proti hazardním hrám, jsou uvedeny jako hazardní hry – kostky, karty a trumfy. Z tohoto záznamu je proto patrné, že v tomto čase se hrály tyto dvě hry odděleně. Přesný popis hry se nám bohužel nedochoval, popis jednotlivých karet Velké arkády ovšem ano (viz výše zmíněná publikace, s. 22).

Jedná se o tzv. Velkou arkádu (velká tajemství, jinak též trumfy). Balíček obsahuje 22 karet se symbolickými obrázky. Druhý balíček je nazýván Malou arkádu (malá tajemství) s 56 kartami.

Přesný původ obou balíčků není znám. Existuje celá řada teorií a domněnek, jednoznačný původ však není zřejmý.

Obecně původ karet a karetních her je opředen tajemstvím. Předpokládá se, že karty a karetní hry mají původ v Asii, nejpravděpodobněji v Číně. Jejich vznik ovlivnily již existující hry, domino a šachy.

Ve výše uvedené knize je možné se dočíst, že „je velmi pravděpodobné, že Malá arkáda pochází z Asie, snad Persie, Indie nebo Číny. Naproti tomu Velká arkáda vznikla ve středověké Evropě, ke konci nebo na začátku 15. století, na některém panovnickém dvoře.“

K sloučení obou balíčků do jedné hry došlo někdy na počátku 15. století.

Odpověď na Vaši otázku je tedy následující. Oba balíčky se používaly ještě před sloučením pro samostatné hry. S kartami Malé arkády se při karetních hrách setkáváme dodnes (karty pro bridž, žolíky či mariášky). Malá arkáda obsahuje karty čtyř barev: meče ( píky, zelené), hole ( žaludy, kříže), poháry (srdce, červené) a mince ( kule, kára). Každá barva má 14 karet: 4 tzv. dvorní (páže, rytíř, královna, král) a 10 číslovaných karet (1 (eso) – 10).

Tato část tarotu byla odvozena ze středověkých karetních her.

Další – viz odkaz :
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/taroty-hra-vs-karty

annas

Ad arygnoc, vy jste neodpověděl, co je tarot. Jen co jsou taroty. Takže to nevadí?

Já vysvětlila., že jde nyní o výklad karet. Že to byla původně hra, zmínily zdroje.. Navíc výraz hra se dá brát i v širším slova smyslu.

arygnoc

máte to doplnené, čo je tarot.

annas

Další informace
Historie tarotových karet

Taroty původně sloužily ke hře a ne k věštění, ostatně i hra s taroty v současné době prožívá doslovnou reinkarnaci. Tato karetní hra je označována za vůbec tu nejtěžší a umí ji hrát jen malé procento lidí.

Díky nově vznikajícím klubům, se však toto číslo neustále zvyšuje. Hraní tarotů se datuje do doby před naším letopočtem, kdy si s nimi rádi hráli i ve starém Egyptě (cca 400 let př. n. l.). O tarotu jako ne hře, ale výkladových kartách začalo hovořit až o mnoho staletí později.

arot existoval i v Evropě, nicméně první písemná zmínka je až z roku 1227. Vůbec první dochované taroty mají v Paříži, jedná se o tzv. Sforza tarot. Podobné karty se dochovaly i ve Florencii, dnes známé jako Tarot de Mantegna, či Baldini, které vytvořil umělec Francesco del Cosso a pochází z roku 1470.

Ve spojení s věštěním, se o tarotech hovoří až v roce 1540, kdy v knize o věštcích byla popsána jednoduchá metoda věštění. To, co je však na obrázcích má mnohem hlubší minulost a podle historiků má spojitost až s Babylónií

Taroty původně sloužily ke hře a ne k věštění, ostatně i hra s taroty v současné době prožívá doslovnou reinkarnaci. Tato karetní hra je označována za vůbec tu nejtěžší a umí ji hrát jen malé procento lidí. Díky nově vznikajícím klubům, se však toto číslo neustále zvyšuje. Hraní tarotů se datuje do doby před naším letopočtem, kdy si s nimi rádi hráli i ve starém Egyptě (cca 400 let př. n. l.). O tarotu jako ne hře, ale výkladových kartách začalo hovořit až o mnoho staletí později.

http://www.han­dicraft.cz/2012/03/­tarot/

annas

Protože jsem jazykář, vím, že význam slov se mění – zužuje nebo rozšiřuje, hledala jsem v jiných zdrojích.

Tarot je tedy hra v karty i v současnosti, i když ne u nás. Ale vypadá to, že slovo tarot jako hra v karty se ztotožnila s taroky.

Uvádím neupravený překlad.

Tarot – karetní hry jsou skupina karetních her, které se hrají tarotové palubě. Základní pravidla se poprvé objevil v rukopise Martiano da Tortona, napsaný před 1425. [1] hry, známé jako „tarot“, „Taroky“, „tarocchi“ a jiné hláskování, jsou známé v mnoha variacích, většinou kulturní a regionální .

Tarocco (italská, množný Tarocchi) a podobné názvy v jiných jazycích, je specifickou formou hraní balíček karet použít pro různé trik-brát hry. Tento dřívější název hry je poprvé doložen v únoru 1442, Ferrara. První základní pravidla pro hru Tarocco objeví v rukopisu Martiano da Tortona, další jsou známé z roku 1637. atd.
Francouzská hra Tarot, i Jeu de Tarot, je ten, který využívá plnou 78 karet Tarot palubu. Typický druh tarotu hraní balíček karet, je, že standardní francouzského designu …

Taroky, zaznamenal jako jeden z nejstarších typů karet známých her, je značně hrál v Rakousku a je dobrý úvod do obecných zásad Tarot hry, které slouží jako odrazový můstek k pokročilejším 54 karet, francouzský oblecích karetních her jako je Bod Taroky a Königsrufen [2] Tato hra je široce hrál v Německu, Itálii, Švýcarsku, Dánsku a zejména v zemích na území bývalého mocnářství rakousko-uherského, pro které se dokonce jméno Tarockanien byl vytvořen:. rakouský variace hry (a jeho varianty) je tedy stále velmi populární mezi všemi třídami a mezi generacemi ve Slovinsku a Chorvatsku, zatímco v Maďarsku se uplatňují různá pravidla. V Taroky paluby, populární v Německu a Švýcarsku, použijte buď latinská Oblek poháry, mince, obušky a meče, nebo německých obleky srdcí, zvonky, žaludy a listy (ve Švýcarsku, Růže a štíty jsou společné náhradou za srdce a Listí ). Znak reprezentace trumfy v non-herní věštecké tarot vychází z prohlášení podobné těm nalezený v italských tarotové paluby, germánský tarot …

http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ta­rot_card_games

Takže záleží na pohledu. Slovo TAROT má více významů.
Tarot – karetní hry
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ta­rot_card_games

pusinka50

annas, já myslím, že již v první odpovědi jsi pojem slova tarot popsala velmi výstižně, taky si je občas vykládám a otázku jsem pochopila, a nechápu dost dobře, proč tě arygnoc opravuje? Napsal totéž co ty jinými slovy…

pusinka50

Mám dojem, že si tu hrajete všichni se slovíčky, tarot je prostě vykládání karet a snad se tomu bez urážky dá říkat i „hra“

anonym

Pusinko, když si budeš vykládat karty sama sobě, tak si klidně hraj. Takhle ale tarot nevikdí nikdo z lidí, kteří se mu věnují. A jdu-li do minulosti, tak takový vztah k vykládacím kartám neměl nikdo ani v minulosti. Garantuji ti, že vykládat karty někomu jinému už „sranda“ být přestává.

annas

Děkuji. Máš pravdu: Hra veselá, bezstarostná činnost konaná pro zábavu, relaxaci; vybavení k této činnosti.

anonym

Annas, že bys zrovna ty patřila k lidem, kteří vidí hru ve výkladu karet? Tak mi vysvětli, proč jsi o výklad karet projevila sama vážný zájem. Navíc jsi přiznala, že kartářek, ke kterým ses obrátila o pomoc, je více. Tak co to hraješ na zdejší osazenstvo? Přece člověk, který platí za služby kartáři, to nebere jako hru. A mohu ti ze svého hlediska zase potvrdit, že pro kartáře to rozhodně hra není. Ty máš dar být dobrá v češtině, kartáři mají dar vidět prostřednictvím „obrázků“ nebo intuice do budoucnosti.
Chci tě vidět, až se zase budeš potýkat se svými problémy a pomažeš ke kartářce, jak se budeš smát. Tak tahle představa mne pobavila už teď. Ale jo, pokračuj ve znevažování věcí, kterým nerozumíš. Obě víme, kam byly Tvé poněkud nekorektní poznámky směrovány a obě (nebo alespoň já) víme, že tyhle Tvoje trapné útoky (byť co nejvíce maskovány) se míjí se svým účinkem. Tohle zkoušej na nedůtklivce, kteří se čertí kvůli každé hlouposti. Pokud se snažíš udělat to, co jsi udělala s Dr.Axlem, tak brzdi. Nejsem Petr.
Paradox je, že tarotům ve svém důsledku stejně věříš.