Avatar uživatele
Registrovaný

Ahoj jsem těhotná, je mi 21 let, Jsem vedena na pracaku. Na jaký přídavky mam nárok? O co si můžu na uřadech zažádat?

Ahoj chtěla bych se zeptat, jsem těhotná, je mi 21, jsem vedena na pracáku. Na jaký přídavky mam vůbec nárok? O co si můžu zažádat? Budu mít porodné..... Děkuji

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,

ještě možná(zjistíte níže) máte nárok na tzv. sociální dávky v těhotenství(Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství).
Upravuje to zák. č. 187/2006 Sb., nemocenském pojíštění.

Avšak musíte splnit následující podmínky:

1.V době žádosti musíte být zaměstnána. I na Vás však zákon myslí a běží tzv. ochranná lhůta, která činí 180 dnů.Je tedy možné požádat i po skončení pracovního poměru, musí být ale dodržena lhůta 180 dní, od skončení předchozího zaměstnání.

Další je,že jsme musela(resp. Váš zaměstnavatel) musel/a platit po dobu nejméně 270 dnů nemocenské pojištění.
Pokuď jste OSVČ, pak stačí doložit 180 dnů o placení nemocenského pojištění.
Nárok vzniká od začátku 8 týdne těhotenství do 6 týdne před porodem.
Peníze dostanete ihned po schválení.

Zůstávám s pozdravem.
Doplňuji:
Pro jistotu uvedu ještě další paragrafy, kdy na tento přídavek nárok
n e m á t e ,

a) Jste-li činná na základě DPČ či DPP ( ust. § 42 odst. 4 písm. a) zák. č.187/2006 Sb., o nemocničním pojištění, )

b) Jste-li odsouzena ve výkonu trestu odnětí svobody zařazena do práce nebo je zařazena do práce ve výkonu zabezpečovací detence ( ust. § 42 odst. 4 písm. b) zák. č.187/2006 Sb., o nemocničním pojištění, )

c) Jste-li účastna pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu, ( ust. § 42 odst. 4 písm. c) zák. č.187/2006 Sb., o nemocničním pojištění, )

d) Jste-li dobrovolnou pracovnicí pečovatelské služby ( ust. § 42 odst. 4 písm. d) zák. č.187/2006 Sb., o nemocničním pojištění, )

e) Jste-li žákyní nebo studentkou, pokud zaměstnání spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin ( ust. § 42 odst. 4 písm. e) zák. č.187/2006 Sb., o nemocničním pojištění, )

f) Jste-li zahraničním zaměstnancem ( ust. § 42 odst. 4 písm. f) zák. č.187/2006 Sb., o nemocničním pojištění, )


Avatar uživatele
Pokročilý

Nejsem si jistej ale myslim že porodne už zrušili jinak mužeš jit na mateřskou takže něco dostaneš.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 979
Zlatý marci1 807
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 602
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 449
Zlatý led 396
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.