England1522

Ahoj, jak se nazývá člověk který se zabývá starověkým řeckem nebo římem?

Chtěl bych se vás zeptat jak se nazývá člověk zabývající starověkým řeckem nebo římem. Myslím to jako člověk zabývající egyptem je egyptolog a nebo arábií – Arabistika (arabista). :)

děkuju :)

Nejlepší odpověď
annas

Romanista je odborník na romanistiku.

Ve zdroji je uvedené, že osoba, která studuje starověký řecký jazyk a literaturu, se v italštině nazývá grecista., v angličtině grecian, hellenist
http://en.dici­os.com/iten/gre­cista

Na SLovensku a u nás:
Helénista – definice ze slovenského slovníku, odborník v helenistike, znalec klasickej helénskej kultúry;
jazykovedec, ktorý sa zaoberá starogréckym jazykom a starogréckou kultúrou

SSJC uvádí: význam slova helénista: . znalec n. milovník starořeckého jazyka a starořecké kultury: vynikající h. a znalec Homéra

Doplňuji:
Stejně jako klasický archeolog existuje i klasický filolog. Oba obory spojuje zájem o starověké Řecko a Řím..

Klasická archeologie zkoumá z pohledu historiografie prameny hmotné, zatímco klasická filologie prameny písemné.

Takže jde o širší pojmy než romanista i helénista.

Zatím egyptologové se zabývájí i vedle archeologie i jazykem. (viz čeští egyptologové).
.http://www.ra­dio.cz/cz/sta­tic/ceska-egyptologie/o­sobnosti

diskuse

Další odpovědi
Questman

romanista a grekoista? :D

sassan

Když to beru jako ekvivalent toho Egyptologa tak Správná odpověď zní:Klasický archeolog.
A odpovídá vám student Klasické archeologie takže bych to měl vědět dobře .-)
Doplňuji:
P.S:Klasicka archeologie je název arheologického oboru který se věnuje primárně starověkému Řecku a Římu a je přímím ekvivalentem oboru Egyptologie…to jen tak pro jistotu doplňuji protože mám pocit že někteří mě z neznalosti špatně pochopili a mysli si že tu snad radím že odpověď je archeolog-jenže já nemluvím všeobecně ale zcela konkrétně-Klasický archeolog je totéž co Egyptolog ale pro Řecko a Řím.Ve skutečnosti jsem zatím jako jediný odpověděl správně…