Hanuljak

Ahoj,jak je to prosím právně s dotazem k invalidnímu důchodu. Jak to máme udělat? Moc děkuji.

Ahojte, chtěl jsem se zeptat, bratrancovi přišlo oznámení, že mu od 19.5. přiznávají invalidní důchod a že získal 70 bodů, ale ještě má přijít oficiální potvrzovací dokument. A od 19.6. mu končí podpůrčí doba nemocenské, tak chtěl vědět, od kdy má uzavřít dohodu v práci o ukončení pracovního poměru? A taky jestli je možné u stupně III si přivydělávat? U dvojky to předpokládám určitě jde.

Nejlepší odpověď
johana 56

Ukončení pracovního poěru lze předběžně dohodnout k datu přiznání ID III.stupně.Stačí posudek,který je vydáván u komise,předložit zaměstnavateli a veškeré formality vyřídit po obdržení oficiálního rozhodnutí.
Přivýdělek je také v tomto případě možný,přiznání III.stupně invalidity nemusí být důvodem k ukončení pracovního poměru.Záleží na tom,jak je pracovní schopnost poživatele důchodu onezenena,což bývá uvedeno v posudku.

Doplňuji:
…„ukončení pracovního poměru…“

Další odpovědi
gecco

Pokud jde o přivýdělek – může – a výše výdělku není nijak omezena.
Jen, samozřejmě, musí brát zřetel na svůj zdravotní stav – pokud bude vystupovat jako ´příliš zdravý´, také mu může být invalidní důchod odebrán…
😉
S ukončením pracovního poměru mu pak (po dodání veškerých informací) nejlíp poradí na sociálce (ČSSZ).

Rommart

Pro vvlastina.
Proč by nemohl člověk v ID pracovat? Máš trochu povědomí kolik asi činí výše měsíčně vypláceného důchodu? A musí se platit nájem, strava, léky, inkaso a běžné osbní výdaje jak na domácnost tak i na osobu. Někdy je to fakticky šílené a pod úrovní lidské důstojnosti, čím si musí procházet ID v ČR.
Doplňuji:
Pracovat ve velmi omezeném počtu hodin aby opravdu nebyl krácen tím že dojde ke snížení stupně invalidity, a co se týče dotazu, opravdu bych počkal až mi vše příjde domů a pak bych s tím zašel na spádový ÚP.

vvlastina

To nechápu,když mu je přiznám ID tak jak může chodit ještě do práce?!!

gecco

Vvlastina – a proč ne???
Pokud je invalidní tělesně, neznamená to, že musí být nevzdělaný nebo hloupý…
A naopak – i mentálně postižený člověk může být manuálně zručný…
😉
Od toho existuje podpora chráněných pracovních míst, případně může i pracovat ´z domu´…
___
Myslíš, že invaliditou život končí?
😉

redy

vvlastina myslela tu samou práci, kvůli které šel do invalidního důchodu.
Jinak ať maká když může.