Natallliinka

Můžu jít na brigádu, když už mi bylo patnáct, ale ještě jsem nedokončila základku?

Ahoj, chci se zeptat, jestli můžu jit na brigadu, kdyz uz mi patnact bylo, ale jeste jsem nedokoncila zakladku. Kazdy totiz tvrdi neco jineho, dekuji.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nemůžeš, musíš mít dokončenou ZŠ.

Další odpovědi
abiola

Ne. http://m.novin­ky.cz/article­Details?aId=339373&sI­d=&mId=

anonym

Nevím jak kde, ale vnuk ještě chodí na základku, občanský průkaz už má v kapse a zrovna minulý týden o víkendu byl pracovat ve stánku s občerstvením.

ivzez

Dokud nemáš ukončenu povinnou školní docházku,
nesmí te žádný zaměstnavatel zaměstnat.

Pokud některý zaměstnavatel zákony nedodržuje
(viz odpověď Barbakana), nemohla by ses ani
spolehnout na to, že ti za práci zaplatí.

Přesné informace najdeš v zákoníku práce
a v občanském zákoníku.

________

Poznámka:
Ač se to může zdát divné, není podmínkou ukončení základní školy.
Podmínkou je ukončení/splnění povinné školní docházky, k čemuž
v případě opakování některého ročníku může dojít dříve.

anonym

Všechny odpovědi jsou polovičaté. Závislá práce je zakázána před ukončením povinné školní docházky. Ale toto nevylučuje nezávislou práci např. uměleckého charakteru. Takže přesná odpověď závisí na tom, co si představuješ pod pojmem brigáda.

Klaproth

Nemůžeš. Prostuduj zdejší archiv, podobná otázka tu byla nejméně desetkrát.

ivzez

Ahmed Nakadi má pravdu.

Zapomněla jsem uvést výjimku „uměleckou činnost dítěte“,
k jejímuž výkonu je potřeba získat svolení úřadu práce…