ZEMI

ahoj chci se zeptat

ahoj chci se zeptatjestli nekdo nevi jaky jsou kompresni tlaky u motoru diesel a i u benzin. predem dekuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Kompresní tlaky jsou dány komresním poměrem u jednotlivých motorů.
Kompresní poměr na př. 10:1 udává kolikrát je směs stlačena. Při tomto poměru zaujme 10 l vzduchu (směsi) za norm. atm. tlaku po stlačení objem 1 l.

Kompresní poměr u benzínového (zážehového) motoru se pohybuje v rozmezí 8:1 – 13:1. Dosažené tlaky při těchto poměrech se pohybují mezi 10 – 20 bar (atm). Kolik mají být, udává výrobce ve svých dílenských příručkách.

U vznětového motoru ( naftového) jsou kompresní poměry vyšší a pohybují se v rozmezí 14:1 – 23:1 což odpovídá tlakům 35 – 55 bar ( atm).

Při kontrole komprese je důležité porovnávat tlaky mezi jednotlivými válci. Neměl by být velký rozdíl. Přesné rozmezí hodnot zase udává výrobce pro konkrétní motor v technické dokumentaci.

Další odpovědi
BurTon

Záleží jaký je kde tip kompresoru či turba. Každý tip má jiný.