Avatar uživatele
England1522

Ahoj, byla vánoční výzdoba, vánoční trhy a vánoční stromky za ČSSR či komunistů?

Mě by zajímalo jestli byli za ČSSR také živější vánoce jako dnes, protože jsem žádné fotky nebo články o vánocích za komunistů nenašel tak se ptám vás jestli to bylo jako dnes nebo sice bylo ale ne tolik jako dnes ve městech.

děkuju

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? carpediem před 3431 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Ano bylo, ale ne tolik jako dnes.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Agneta

Vánoce zakázané nebyly, jako v Rusku, ale žádné vánoční trhy neexistovaly – to je import od sousedů:DDD
Doplňuji:
Od skopčáků, že Jugare?:DDD

Upravil/a: Agneta

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ShyDoe

Církev byla za komunistů potlačena, tak že nebyly ani betlémy pod stromama na náměstích a ani ty stromy na náměstích se nevyskytovaly, nezpívaly se koledy (Narodil se Kristus Pán) a ani nebylo tolik vánočního oslvětlení. Vyzdobeny byly jen obchoďáky. V padesátých letech chtěli Vánoce dokonce zakázat a oslavovat Dědu Mráze (že prý Ježíšek zestárnul-návrh Antonína Zápotockého)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
carpediem

V té době jsem byla dítě, ale ppamatuji si, že maminka vždy v listopadu jela na zájezd do východního německa, tam se potkala se známým co žil v západním a dovezla nám nějaké dárky. To bylo něco:-))) volkmen, tenisky, a plno věcí, co tu nikdo neměl:-))))

Dodnes, když jedeme přes hranice, tak je vynervovaná jenom vidí celníka, jednou ji to našli a musela je uplatit, jinak by nám nedovezla nic, no fajný byl ten komunismus:-((( Jezdilo se tak i do polska, u nás toho v obchodech moc nebylo:-(((

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Já si vánoční výzdobu pamatuji i v malých obchodech,
někdy se výzdoba snažila překrýt nedostetek zboží,
ale to v Praze nebylo tak časté. Vzpomínám si i na
ozdobené stromy i na zpívání koled.

Jesličky bývaly jenom v kostelích, ale ty byly otevřeny
i mimo dobu bohoslužeb, takže kdo chtěl, se mohl jít
na jesličky podívat.

Dokonce i vánoční trhy si pamatuji – i když v mnohem
menším měřítku než dnes.

Vánoční výzdoba se objevila až na přelomu listopadu
a prosince nebo na začátku prosince. To mi přijde
mnohem lepší než dnešní „vánoce od poloviny října“.

Jako by se vytratil tehdejší (aspoň já to tak vnímám)
sváteční pocit …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Ano, hned po skončení Měsíce Československo-Sovětského přátelství se začalo s vánoční výzdobou.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vranovahan

Jak tu psali jiní, tyto věci byly, ale určitě ne v takové míře jako dnes. Co si budeme povídat. Dnes jsou Vánoce spíše komerční záležitostí a tomu také odpovídá rozsah různých akcí v obchodech, přehnaná výzdoba a i ty obrovské vánoční trhy Kamarádka teď o víkendu byla například na trzích v Praze a prý to bylo pěkné ale všechno tam bylo šíleně předražené.

Avatar uživatele
gagaga

agnetko !!
ja to doplneni " radsi " nevidim ! .p

  • iv-

před 3431 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

…ale né, to je jen kvůli Jugarovi, který mi chtěl zakazovat návštěvu drážďanského vánočního trhu http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-vanocni-trh-byste-doporucili#dis­cussion:DDD

před 3430 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

…:DDD
a předváděl se tam jako největší hlupák(doufám, že to teď nečte:DDD)

před 3430 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kablik

vánoční výzdoba byla povinná…

před 3431 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek