Agregátní nabídka u keynesse a u klasiků.

Dobrý den, potřebovala bych se pouze ujistit. Graf u AS u Keynesse – jde o rostoucí AS? Nebo o vodorovnou AS? Našla jsem hned několik možností a nevím, která z nich je správná. AS u klasiků je svislá AS? Děkuji, hezký den

Odpovědi
Winnie

Cituji: Soukup, J. a kol: Makroekonomie – moderní přístup:

Agregátní nabídka znázorňuje velikost reálného produktu, jejž jsou firmy ochotny nabízet při různých mírách inflace.
V krátkém období … grafické znázornění krátkodobé agregátní nabídky má podobu horizontální přímky, která odráží skutečnost, že v krátkém období je míra inflace stabilní a je určena pouze inflačními očekáváními.

(V dlouhém období je dlouhodobá agregátní nabídka vertikální, a proto by Keynesem doporučovaná fiskální opatření v dlouhém období nebyla účinná, ovšem tím se Keynes netrápil, viz jeho známý výrok: „V dlouhém období jsme všichni mrtví.“)