Peki

Affiliate program provize pro partnery. Poradíte?

Zdravím, mám zatím čistě teoretický dotaz – přemýšlím nad jedním projektem do kterého bych udělal i affiliate a zajímá mě jak se to řeší účetně a vůbec celkově, např. nabídnu službu za 500 kč, affil bude doporuč službu dostaneš 50%, jak to potom účetně řešit a nemusí tak náhodou i klient, kterému se bude provize vyplácet být osvč? Chci se jen předběžně informovat, než to začnu nějak podrobněji řešit, díky moc!

Odpovědi
McArthur

Bude hodně záležet na tom, jak budete mít sepsané obchodní podmínky svého affilate programu. Samozřejmě mnohem snazší a čistší je, aby zprostředkovatel byl OSVČ nebo jiný podnikatelský subjekt, protože budete mít od něj fakturu na jeho provizi a nestaráte se o to, zda-li odvedl řádně daně.

V případě, že to bude nepodnikatel, tak budete muset hlídat, kolik si u Vás vydělá, zda-li to je nebo není důchodce, nesmí to být nezletilá osoba atd. Mnohem složitější pro Vás bude dostat tento výdaj do nákladů podnikání, protože ho budete uhánět o podpis Vašeho dokladu na výplatu provize, budete muset za něj odvádět daně atd.

Nezapomeňte, že stejně se postupuje i u nepeněžitého plnění, tj. na všechno musí být papír a nepeněžité plnění musí být vyjádřeno v penězích, abyste to mohl uvádět do svých příjmů a výdajů.

gecco

OSVČ budeš muset být ty i tvůj zprostředkovatel (´náhončí´) – NOZ, §420…
😉
A jak to řešit účetně?
Zprostředkovatel ti bude své provize fakturovat…

Peki

Opravdu? Třeba http://www.in­via.cz/affili­ate-program/ to ma resene nejakou smlouvou o zprostředkovaní ?

gecco

Viz – http://affil.in­via.cz/suppor­t/affiliate-program-terms/
Netuším, jak Invia právně řeší smlouvu s občany-nepodnikateli, ale osobně odhaduju, že v takových případech jde jen o ´nahodilé´ zprostředkovatele (nikoli ´soustavné´…).