Drap

8.5 den vítěžství, dříve 9,5 den osvobození. Co to vlastně slavíme ? /test/

Pro mne osobně stále platí, že svátek je 9,5, a slavíme den osvobození
http://aktual­ne.centrum.cz/blo­gy-a-nazory/komenta­re/grafika/2012/05/0­3/den-osvobozeni-den-vitezstvi-co-vlastne-v-kvetnu-s/
Doplňuji:
Testík se mi zdál zajímavý. Znám tyto historická fakta a jak už jsem psal , tak pro mne je den osvobození 9,5. A byli jsme osvobozeni Rudou armádou, a na západ od demarkační čáry jednotkami USA. Podle mne upravovat historii je zhovadilost.

Nejlepší odpověď
jmhad

9.5. byla osvobozena naše republika,její západní část už 5.5.To je den osvobození. Ale protože Německo kapitulovalo již 8.5.,nařídili naši poslanci slavit tento den jako den vítězství.Kdybychom slavili 9.5.,tak by byl potlačen význam západu a povýšen význam Rudé armády.A to v naší ideologii není přípustné.

Další odpovědi
led

8. mája 1945 bola podpísaná kapitulácia Nemeckých ozbrojených síl. Tým sa vojna proti Nemecku pre západných spojencov skončila.
9. mája 1945 bola oficiálne príchodom sovietskych tankov do Prahy ukončená Veľká vlastenecká vojna (pre sovietsky zväz)
15. mája 1945 skončili posledné ozbrojené stretnutia medzi vojskami ČSA a ČA na jednej strane a Wermachtom a jednotiek SS na druhej strane. Oficiálne sa to nepovažuje za súčasť 2.svetovej vojny, nazvali to len „čistiace operácie miestneho významu“, ktoré stáli ešte mnoho mrtvych z bojujúcich strán.
PS.
trochu sa na tom rozdielnom dátume podpísalo aj časové pásmo. 9.mája ráno, keď prvé tanky ČA prišli do Prahy v USA bolo ešte 8.mája.

briketka10

taky si matně vzpomínám, že to bylo devátého viď.. ?
a testík dopadl 8/11 nic moc, některé otázky byly pro mě těžké o minulost se moc nezajímám, jako, že bych četla knížky a měla doma DVD sbírku, i když dokumenty sleduju ráda, ale ty datumy a jména to je katastrofa :(

anonym

Nás osvobodili 6.5. vlasovci.