4 GB RAM na 32bitový systém?

Zajímá mě, jestli má cenu, abych na svůj desktop kupoval další RAM, když mám 32bitové Windows. Více RAM by se mi šiklo, hodně virtualizuju a RAM v tom případě není nikdy dost. Trochu jsem hledal a většina lidí říká, že pro 32bitový systém je rozumné maximum 3 GB RAM. Jiní tvrdí, že to není pravda.

Odpovědi
frankie

K adresování více paměti RAM se používá tzv. PAE. U Windows XP to na víc jak 4 GiB stejně nedostanete, u serverových verzí Windows 2000, 2003, 2008 nebo i u Windows Vista to může být víc. Navíc Windows XP vám možná budou hlásit, že v počítači je méně RAM, než tam skutečně je (ještě bych se podíval na BIOSu).
U Linuxu je to trošku lepší. Jádro Linuxu v distribucích na 32bitech umožňuje „běžně“ až 64 GiB RAM na desktopu (takže ne jako u Windows jen pro servery).
Ve Windows XP zapnete podporu PAE následovně: otevřete Tento počítač > Nástroje > Možnosti složky > Zobrazit skryté soubory a složky + deaktivovat Skrýt chráněné soubory… Na disku C by se tím měl objevit soubor boot.ini, kliknout pravým tlačítkem myši, Vlastnosti a dát pryč „jen pro čtení“. Otevřít ho a nakonec za „… /noexecute=optin /fastdetect“ dopište s mezerou /PAE. Uložit a restartovat.
Jestli hodně virtualizujte, nevyplatí se vám nainstalovat jako hlavní systém nějakou 64bitovou linuxovou distribuci (vhodná je např. openSUSE podporovaná Novellem a AMD, obsahuje i nástroje pro virtualizaci) a zvesela si virtualizovat zadarmo s RAM, kolik je libo?

Jivinho

Nemá, protože 32 bit Windows využijí pouze 3GB. 4GB je „investice“ do budoucna.