4 GB RAM na 32bitový systém?

Zajímá mě, jestli má cenu, abych na svůj desktop kupoval další RAM, když mám 32bitové Windows. Více RAM by se mi šiklo, hodně virtualizuju a RAM v tom případě není nikdy dost. Trochu jsem hledal a většina lidí říká, že pro 32bitový systém je rozumné maximum 3 GB RAM. Jiní tvrdí, že to není pravda.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Pokročilý

K adresování více paměti RAM se používá tzv. PAE. U Windows XP to na víc jak 4 GiB stejně nedostanete, u serverových verzí Windows 2000, 2003, 2008 nebo i u Windows Vista to může být víc. Navíc Windows XP vám možná budou hlásit, že v počítači je méně RAM, než tam skutečně je (ještě bych se podíval na BIOSu).
U Linuxu je to trošku lepší. Jádro Linuxu v distribucích na 32bitech umožňuje „běžně“ až 64 GiB RAM na desktopu (takže ne jako u Windows jen pro servery).
Ve Windows XP zapnete podporu PAE následovně: otevřete Tento počítač > Nástroje > Možnosti složky > Zobrazit skryté soubory a složky + deaktivovat Skrýt chráněné soubory... Na disku C by se tím měl objevit soubor boot.ini, kliknout pravým tlačítkem myši, Vlastnosti a dát pryč „jen pro čtení“. Otevřít ho a nakonec za „... /noexecute=optin /fastdetect“ dopište s mezerou /PAE. Uložit a restartovat.
Jestli hodně virtualizujte, nevyplatí se vám nainstalovat jako hlavní systém nějakou 64bitovou linuxovou distribuci (vhodná je např. openSUSE podporovaná Novellem a AMD, obsahuje i nástroje pro virtualizaci) a zvesela si virtualizovat zadarmo s RAM, kolik je libo?

Nemá, protože 32 bit Windows využijí pouze 3GB. 4GB je "investice" do budoucna.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 949
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 819
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.