crazyking

380 do 230 elektřina

Chci poprosit o radu, snažil jsem se to najít, ale asi jsem to špatně zadal. Potřeboval bych na kabel 380V 16 A udělat redukci, abych to mohl zapojit do zásuvky na 230 V. Viděl jsem to, že to existuje, ale nevím jak to mám zapojit, aby to fungovalo. Děkuji
Doplňuji:
jedná se o vertikulátor, nemám zásuvku na 380 a potřebuji toho dost udělat.

Nejlepší odpověď
led

Elektrika, hlavne silnoprúda nie je na hranie pre laikov. Zverte to radšej do rúk odborníkovi. Zapojenie totiž záleží aj od použitého spotrebiča.

Další odpovědi
Hlada

Jestli tomu rozumím správně, tak máte vertikutátor na 400V, od kterého vede kabel se zástrčkou, ke které nemáte v domě zásuvku a chcete ho připojit k zásuvce 230V.
Jestli je to tak, tak to nejde. Třífázový motor nemůžete jednoduše připojit jen na jednu fázi.

mosoj

Vyřešit by se to dalo frekvenčním měničem, ale to cenově vyjde nový vertikulátor.
Se svářečkou je to o něco lehčí než s motorem.Jenom redukcí zástrček to nevyřešíte.

Přesto bych to nechal udělat odborníkem !!!
Předpokládám,že jde o běžný motor380/220(4­OO/230)V Y/D.

1. Motor přepojit do trojúhelníka.
2.Na 2 ze tří svorek připojit N+L.
3.Na ochrannou svorku ochranný vodič(žz)!
4.Kondenzátor připojit na jednu z prvních dvou svorek a 3. zbývající svorku.Prohozením přívodu kond. mezi prvními dvěmi svorkami měnite směr otáčení(reverzace).
Velikost C se uvádí asi 70uF/kw výkonu.Přibližně.
Přesněji 3180×Im/Ufáz.Při­čemž Im=štítkový údaj proudu pro zapojení D(ta vyšší udaná hodnota).
Ideální je doladit velikost C měřením odebíraného proudu a nastavením přesně na štítkovou hodnotu.
Při těžších rozbězích připojit další C pouze na rozběh,pak odpojit,třeba přes tlačítkový spínač.Vyzkou­šet.Nedávat zbytečně velkou kapacitu,dochází k přetížení vinutí.
Použít kvalitní C na stř.napětí aspoň 400V.V žádném případě elektrolyt!Někdy vydrží i levnější C na 250Vstř,Aspoň po nějakou dobu.Pozor,na C je vlivem rezonance napětí vyšší než Ufáz.!
Přeji mnoho úspěchů v experimentování.

K uvedenému tématu bych ještě doplnil:
Výše popsané zapojení je pro svou jednoduchost nejpoužívaněj­ší,přesto že jsou i jiné možnosti.U tohoto se dá poměrně jednoduše rozborem vektorového diagramu odvodit,že nejlepšího využití motoru při jednofázovém napájení je při cos fí 0,5.Jen při tomhle účiníku lze totiž vhodnou volbou kapacity dosáhnout zcela symetrického rozdělení proudů v jednotlivých vinutích,což je podmínka pro téměř stoprocentní výkonové využití konkrétního motoru.Z toho vyplývá,že toto zapojení je zvlášť vhodné pro vícpólové pomaluběžné motory,u kterých se účiník obvykle k hodnotě 0,5 blíží.U dvou­pólových motorů s vyšším účiníkem je situace horší.Prakticky se využití (výkonové)vzhledem ke stejnému motoru napajenému 3f.pohybuje mezi0,75-O,95.
V každém případě je nutno počítat s menším záběrovým momentem,což může v některých případech činit potíže.Zvýšovaní Mz pomocí další kapacity je totiž k nemalé ceně vysokokapacitních rozběh.kond.dost neekonomické.
Rozběhový C bychom volili až do kapacity,která by doplnila celkovou hodnotu C na:C=3180×Ik/Uf (Ik-proud nakrátko,zjed­nodušeně rozběhový proud daného 3f motoru v zapojení D).Což jak víme,může být 5–6 násobek jmenovitého proudu.

tom004

Toto je naprosto nepochopitelná otázka. Zkus ji nějak upřesnit.Mini­málně,např.: jaké napájecí napětí má vertikulátor,na co kabel 400V/16A,atd. Zatím to chápu tak,že chceš udělat z 230V 3×400V,což je nesmysl.A nebo to špatně chápu?
Doplňuji:
Pokud je to tak jak píše >Hlada< a vertikulátor je na 3×400V,tak motor jde napájet 230V,ale výkon se sníží o cca 2/3 a zapojení bych nechal na odborníkovi. Otázkou ale zůstává,jestli při takové ztrátě výkonu bude taková vertikulace k něčemu dobrá.

Hykam

Citace Tom004
„Pokud je to tak jak píše >Hlada< a vertikulátor je na 3×400V,tak motor jde napájet 230V,ale výkon se sníží o cca 2/3 a zapojení bych nechal na odborníkovi. Otázkou ale zůstává,jestli při takové ztrátě výkonu bude taková vertikulace k něčemu dobrá.“

To je absolutní nesmysl, 3fázový motor potřebuje 3 fáze s amplitudou vzájemně posunutou o 1/3. Dá se to řešit doplněním kondenzátory, hodnota kondenzátorů se vypočítá dle motoru.

Pokud Vám jde o to z 380V vytáhnout 230 , není problém.
380V je fáze proti fázi, 230V je fáze proti nule.

KdoSiOdJinud

Hledej výrazy:

trojfázová soustava
zapojení do hvězdy
zapojení do trojúhelníka

…a najdeš to co hledáš :)

crazyking

v jakém případě to jde udělat, to co myslím, aby se to dalo použít? viděl jsem to u svářečky na 380 V, která šla zapojit do klasické zásuvky, proto mně napadlo udělat to samé u vertikulátoru. kdybych oželel 1/3 a jelo to na 2/3, vůbec bych se nezlobil, jelikož v na těch 380 co jsem zkoušel to mlátí s člověkem jak s hadrem když to něco chytne. jak to udělat? to bych měl fázi z 230 rozdělit na 3 samostatné a zapojit?