annas

21. 6. 1621 byli popraveni čeští páni. Znáte legendu, která se k nim váže?

Znám pověst o blanických rytířích…

Nejlepší odpověď
dědapetr

duchové popravených pánů

Jedna pražská legenda praví, že se každý rok ve výroční den vracejí popravení do míst, kde kdysi stálo lešení. Chvíli stojí v tichém rozjímání, a poté odcházejí k průčelí Staroměstské radnice. Pokud jde orloj správně, prý se českému národu povede dobře. Běda však, opozdí-li se hodiny či některá z figur!
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/
Doplňuji:
Zcela jiná pražská legenda o orloji se už týká skutečné historické události: popravy sedmadvaceti českých pánů na Staroměstském náměstí dne 21. června 1621. Každý rok ve výroční den, kdy se tato neblahá exekuce uskutečnila, se vracejí popravení do míst, kde kdysi stálo lešení. Chvíli stojí v tichém rozjímání, a poté odcházejí k průčelí Staroměstské radnice. Pokud jde orloj správně, prý se českému národu povede dobře. Běda však, opozdí-li se hodiny či některá z figur! Podle jiné verze prý sedmadvacet pánů kontroluje chod orloje na Nový rok.

http://www.cok­dyvpraze.cz/clan­ky/272-staromestsky-orloj-magicke-hodiny-prahy/

Další odpovědi
hanulka11

Jedna pražská legenda praví, že se každý rok ve výroční den vracejí popravení do míst, kde kdysi stálo lešení. Chvíli stojí v tichém rozjímání, a poté odcházejí k průčelí Staroměstské radnice. Pokud jde orloj správně, prý se českému národu povede dobře. Běda však, opozdí-li se hodiny či některá z figur!

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/