Ondra Mareš

Má učitel na školním výletě (večer mimo školu) zodpovědnost za 18letého žáka?

Dobrý den,
chtel bych se zeptat jestli na skolnim vylete (vecer mimo skolu) ucitel zodpovida za 18 leteho zaka.
Dekuji

Nejlepší odpověď
gecco

Samozřejmě, že ano…
Jedná se o akci pořádanou školou a učitel je za tuto akci, její průběh a její účastníky, zodpovědný.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Tady jde o to, že i mimo školu, resp. školou pořádaných aktivitách je onen 18letý žák povinen dodržovat školní řád.
Druhá věc je, že sice onen žák je plnoletý, ale:
škola někde objedná nocleh a onen žák po požití (může legálně pít) ztropí nějakou výtržnost a poškodí majetek ubytovny a za toto odpovídá objednavatel – tedy škola a v přenesené působnosti pedagogický pracovník.

annas

Někde jsem to už zmiňovala. Studenti 4. ročníků jezdívali na exkurzi či výlet do Prahy. Učitelé vyžadovali od rodičů písemný souhlas, že se jejich děti mohou pohybovat samostatně mimo společné prohlídky atd..

Jednou se stalo, že se dívka vrátila ze společné návštěvy divadla, vyučující všechny v hotelu zkontrolovali. . Další den byl odjezd, ale dívka se nevrátila do hotelu, ani se neobjevila na nádraží. . Kolega nahlásil na VB, co se stalo. Zůstal v Paze do doby, než přijeli rodiče. , zatímco druhý vyučující odjel s ostatnímu studenty domů.

Nakonec vše dopadlo dobře. Učitelé udělali vše, co se dalo. dobře to dopadlo.

Tyto školní akce bývají nebezpečné – jednou zemědělská brigáda, vezli nás na pole ve vlečce, otevřela se zadní deska, 4 dívky vypadly. Naštěstí jen zlomeniny, ale vyšetřování nebylo příjemné. Ještěže učitelka seděla společně se studenty na lavici ve vlečce, takřže nebyli bez dozoru. JZD tehdy hradilo škodu …

Jednou kolega nezapsal studenta do třídní knihy. Studenti jen nahlásili, že j že přijde o něco později. Učitel pak na něho zapomněl.

Jenže hrůza, další přišla zpráva z VB, že se stalo to a to a zda j dotyčný žákem školy. . Tento mladík tehdy v kradl v Prioru a byl chycený při činu. Nemohl to být přece on, když byl ve škole.

Nakonec vyšlo najevo, že ho učitel nezapsal do TK, proto dostal kárné opatření … student špatně skončil …ale to je jiná kapitola …

Lepší je předvídat, co se může stát …

quentos

gecco: i když je žákovi již 18 let? To zní, jako by odpovídal i za 30leté…

gecco

No jo – pořadatel akce za její účastníky zodpovídá, i za třicetileté…
Jen se může, do jisté míry, zodpovědnosti zbavit tím, že definuje:

  1. co účastníci akce smějí (a za jakých podmínek)
  2. co účastníci akce nesmějí

…a to prohlásí za závazné propozice akce (ideálně si toto nechá účastníky v písemné formě podepsat)…
___
Ovšem nevím, jestli by to opravdu ´prošlo´ i pedagogickému dozoru – v případě průšvihu.