15.2 před 35-ti lety zemřelspisova­tel,publicista,čes­ký protestantsky orientovaný kazatel

a sociální pracovník,v čem byl významný ve druhé světové válce?

Nejlepší odpověď
rynek878

Pitter Přemysl
český pedagog-vychovatel, pacifista, křesťanský kazatel
12.6.1895–15.2.1976
1933 založil v Praze tzv. Milíčův dům, výchovné zařízení pečující o chudé děti a mládež v mimoškolní době, 1938 ozdravovnu Domov v Mýtě u Rokycan. V obou zařízeních byly za okupace umístěny děti českých a německých uprchlíků z pohraničí a děti z rodin německých protifašistických emigrantů. 1945–47 realizoval záchrannou akci “zámky” (Olešovice, Kamenice, Štiřín, Lojovice), jejímž smyslem bylo soustředit děti různých národností z německých koncentračních táborů a z českých internačních táborů a po vyhledání jejich rodičů či příbuzných je navrátit do rodin. Zachránil takto 810 dětí. 1951 z důvodu politického pronásledování emigroval, 1952–62 provozoval pastorační a sociální službu v emigrantském táboře Valka u Norimberka. Spolupracoval s Rádiem Svobodná Evropa, s BBC, s římským rozhlasem. Držitel Záslužného kříže I. třídy SRN (1970), čestného doktorátu teologie curyšské univerzity (1975), oficiálního uznání izraelské vlády (1973), Řádu T. G. Masaryka (in memoriam 1991). Hlavní spisy: Unter dem Rad der Geschichte (Pod koly dějin, 1970), Duchovní revoluce v srdci Evropy (1974).

Zdroj: moje knihovna