led

13.augusta 1961 bol položený základný kameň najväčšej stavby NDR pod názvom"Akcia Ruža".

18.augusta1961 bola stavba dokončená.
K akému účelu táto stavba bola postavená? Stojí ešte dnes? Kde? Čím bola pre nás?

Nejlepší odpověď
Nikkol

Myslím si, že jde o Berlínskou zeď.NDR stavbu započala v srpnu 1961 natažením ostnatých drátů a když vše bylo v roce 1963 dokončeno, tak zeď postavenou z betonových panelů dlouhou 165 kilometrů a vysokou zhruba 3 metry hlídalo 30 tisíc východoněmeckých vojaků, 193 strážních věží a 208 bunkrů. Na západní straně bylo podél zdi vytvořeno pouze jakési „území nikoho“. Zde se po lidech sice nestřílelo, ale výstražné tabule „Nepřibližujte se! Nebezpečí újmy na zdraví“ byly výmluvné. V průběhu let se mnozí pokoušeli zeď překonat, zatknuto či přímo zastřeleno zde bylo mnoho lidí. Celkem se hovoří o více než 190 obětech Berlínské zdi.

Další odpovědi
dudu

Byla zahájena stavba tzv. berlínské zdi, která rozdělila město na dva sektory. Měla několik účelů: zabránit pronikání imperialistů a špionů do NDR a socialistického tábora vůbec, ale především zabránit emigraci občanů východního bloku na západ. Dnes již neexistuje a její zbourání ovlivnilo i revoluční události v roce 1989 u nás. Jednalo se o známý symbol tzv. železné opony.