evito

11. Dno bazénu, který má tvar kvádru, má obsah 375m2. Šířka bazénu je 60% jeho délky.

Doplňuji:

  1. Určete rozměry dna bazénu.
  2. Kolik litrů vody je v bazénu, je-li hloubka bazénu 1,5m a voda sahá

15cm pod okraj?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

rovnice vychází ze vzorce

a * b =c
x (x0,6) =375
x2*0,6 = 375
.....
x = a = 25
b = x*0,6 = 15

hloubka
1,5 – 0,15 m = 1,35 m
od hloubky odečteš vzdálenost vody od okraje

objem vody (plocha dna násobena výškou vody) V = S * h = 375 * 1,35 = 506 m3 a na litry je to krát 1000 tedy 506 000 litrů vody

Další odpovědi
manon

Michal Kole: Trošku nepřehledné značení, kde c=S a x=a… x ani c bych do výpočtu nezaváděla.

huxa

toto bývá v olympiádách na základní škole :)
počítal jsem to, ale kdo krucinál má vědět, že šířka musí být vždy menší, než délka? :D